Strona głównaUncategorizedCzym jest Curriculum Vitae?

Czym jest Curriculum Vitae?

Na pewno niejednokrotnie wielu z Was zastanawiało się nad tym skąd wywodzi się nazwa “Curriculum Vitae“, skąd ona się wywodzi i dlaczego właśnie nazywamy je CV czy po Polsku życiorysem zawodowym? Artykuł ten ma za zadanie odpowiedzieć Wam na te pytania.
W artykule znajdziesz również jak powinno być zbudowane CV. Zapraszamy do czytania.

Curriculum Vitae

Często znane pod krótszym „CV”. Czym ono tak naprawdę jest? Słowa Curriculum Vitae z języka łacińskiego oznaczają bieg albo przebieg życia. Choć CV w języku polskim przyjęło się nazywać „życiorysem zawodowym”.

Forma ta różni się od życiorysu biograficznego strukturą. Zawarte w niej informacje dotyczą naszych danych personalnych, przebiegu pracy zawodowej, doświadczenia zawodowego oraz preferencji osobistych (hobby czy zainteresowania). A przedstawione są w oddzielnych, wyróżnionych nagłówkami blokach tematycznych.

Układy Curriculum Vitae

Nasz życiorys zawodowy przedstawić możemy w kilku różniących się od siebie zadaniem jakie mają spełnić układach.

Układ chronologiczny – jest układem którego najczęściej używamy przy składaniu podania o pracę. Najlepiej sprawdza się gdy chcemy wyszczególnić nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Po danych osobowych znajdujących się na samej górze zamieszczamy informację o naszym wykształceniu (lata nauki, rodzaj szkoły, kierunek) w odwróconym porządku chronologicznym (zaczynając od tego co miało miejsce ostatnio). Po wykształceniu zamieszczamy (również w odwrotnej kolejności), przebieg pracy. Każda pozycja zawierać powinna, dokładne lata pracy, nazwę przedsiębiorstwa w którym pracowaliśmy, stanowisko, krótki opis tego czym zajmowaliśmy się na naszym stanowisku oraz osiągnięcia zawodowe. Po zawarciu tych informacji możemy umieścić dalsze osiągnięcia, informacje o naszych dodatkowych kompetencjach oraz preferencji zawodowych;

Układ celowy – jest układem bardzo przydatnym dla osób o konkretnym celu zawodowym i bogatym doświadczeniu. Zadaniem tego układu jest przekazanie naszemu potencjalnemu pracodawcy konkretnej wizji pracy, jaką zamierzamy realizować. CV napisane w takim układzie ma na celu skupić uwagę czytającego na tym co zamierzamy wnieść do firmy. Przy tego rodzaju CV ważne są tylko informacje adekwatne do stanowiska pracy, takie jak: szkolenia, kursy, opis osiągnięć i predyspozycji;

Układ funkcjonalny – jego głównym zadaniem jest zmniejszenie niekorzystnego wrażenia, które może być spowodowane długimi przerwami w zatrudnieniu, wykształcenia nieadekwatnego do stanowiska, jakie chcemy pełnić w firmie. Z tego układu korzystają również osoby które pragną zmienić ścieżkę swojej kariery. Podczas pisania CV w takim układzie ważne jest aby wyszczególnić opis naszych kompetencji, osiągnięć oraz umiejętności związanych z branżą, w której chcemy pracować.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne