Strona głównaUncategorizedJak zrobić samodzielnie sztukaterię na ścianie?

Jak zrobić samodzielnie sztukaterię na ścianie?

Samodzielny montaż sztukaterii styropianowej na ścianie jest prosty. Nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Wystarczy odrobina cierpliwości, podstawowe narzędzia i czas. Potrzebne będzie kilka rzeczy. Warto przygotować je wcześniej. Oszczędzi nam to późniejszego stresu podczas pracy. Oto lista rzeczy, które okażą się przydatne podczas prac.

 • styropianowe listwy dekoracyjne do montażu na ścianie;
 • poziomica;
 • miarka;
 • ołówek;
 • drabinka lub podest;
 • piła z drobnymi zębami lub ostry nóż montażowy;
 • skrzynka uciosowa;
 • klej montażowy do styropianowej sztukaterii ozdobnej;
 • pistolet do kleju;
 • masa szpachlowa do sztukaterii ze styropianu;
 • wilgotna szmatka lub gąbka.

To przedmioty niezbędne do przeprowadzenia prac. Dzięki nim samodzielny montaż styropianowej sztukaterii na ścianie będzie naprawdę łatwy.

Planowanie montażu sztukaterii styropianowej

Planowanie montażu sztukaterii na ścianie to pierwszy etap prac. Każdy ma swoją wizję jej rozmieszczenia. Ważne jest, by zachować odpowiednie odstępy i proporcje. Zbyt dużo elementów na ścianie może być w efekcie nieco przytłaczające. Sztukateria styropianowa musi być położona równo. Każda krzywizna będzie bowiem widoczna. Tu przyda się miarka, poziomica i ołówek. Dobrze jest rozrysować wcześniej na ścianie miejsca montażu listew styropianowych. Należy je przycinać piłką o drobnych zębach lub ostrym nożem montażowym. Przydatna będzie skrzynka uciosowa. Dzięki niej linie cięcia elementów będą dokładnie ze sobą spasowane.

Klejenie sztukaterii styropianowej do ściany

Przyklejenie sztukaterii styropianowej do ściany nie sprawia problemu. Ważne jest jednak odpowiedni klej. Zachodzi bowiem niebezpieczeństwo Rozpuszczenia elementów. Należy nakładać go falowaną linią na spodnią warstwę elementów sztukateryjnych. Nim dociśniesz listwę do ściany, sprawdź, czy jest równo z zaznaczonym wzorem. Nadmiar kleju z wypływający spod listew dobrze usunąć wilgotną szmatką. Nie żałuj kleju na miejscach styku listew. Po jego wyschnięciu należy zamaskować szpary między elementami. Wypełnia się je masą szpachlową do sztukaterii. Nadmiar usunie się łatwo zwilżoną ściereczką.

Malowanie sztukaterii styropianowej

Malowanie sztukaterii styropianowej to ostatni etap prac. Dobrze jest odczekać do całkowitego związania kleju. Przed malowaniem oczyść elementy z zabrudzeń i kurzu. Tak przygotowana sztukateria styropianowa gotowa jest do malowania. Stosuj do tego farb na bazie wody. Każdy z elementów sztukaterii dokładnie pokryj farbą. Warto pomalować styropianowe listwy dwukrotnie. Farba pokryje wtedy każdą nierówność. Da to efekt jednolitej ciągłości listew. Nie będzie widać miejsc ich łączenia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne