Strona głównaAranżacja wnętrzJakie powinno być oświetlenie w pokoju dziennym?

Jakie powinno być oświetlenie w pokoju dziennym?

Pokój dzienny jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach czy mieszkaniach. To właśnie ta przestrzeń pełni najwięcej funkcji – jest miejscem wypoczynku, spotkań, czasami pełni rolę czytelni ale też domowego kina. Dlatego nie będzie zaskoczeniem fakt, że właśnie to pomieszczenie wymaga idealnego oświetlenia. W końcu nie zawsze mamy możliwość, aby tak zaprojektować pokój dzienny, by ilość naturalnego światła dawała domownikom poczucie komfortu przez cały dzień, niezależnie od wykonywanych czynności. Jak zatem zaplanować ułożenie lamp, by pasowały do każdej sytuacji i pory dnia? Mamy na to sprawdzone sposoby. 

Określ czego potrzebujesz

Dobre rozplanowanie punktów światła w pokoju dziennym, może sprawić, że pomieszczenie to będzie jeszcze bardziej przytulne, ale także funkcjonalne. W tej sytuacji warto pamiętać, że lampy powinny spełniać zarówno funkcję użytkową jak i dekoracyjną. Odpowiednio dobrane światło pomoże zbudować nastrój, wyeksponować kluczowe miejsca w pokoju i ukryje ewentualne mankamenty. Zdajemy sobie sprawę, że wybór oświetlenia do pokoju dziennego może okazać się niełatwe. Dlatego poszukiwanie idealnych lamp do salonu, warto rozpocząć od określenia celu i klimatu jaki chcemy osiągnąć. Na przykład, aby aranżacja przestrzeni była przytulna, warto wybrać kilka źródeł światła

3 elementy, na które warto zwrócić uwagę

Wybierając lampy do pokoju dziennego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • wymiary,
  • materiał i kolor z jakiego wykonany jest abażur,
  • barwę i moc światła.

Nie chodzi o to, by każdy element oświetlenia był identyczny – najważniejsze jest to, aby miały one elementy wspólne, które uczynią aranżację bardzo harmonijną. Rozmiar lamp powinien być dopasowany do wielkości przestrzeni w jakiej będzie się znajdował. Im większym pokojem dysponujemy – tym większe zyskujemy pole do manewru, ponieważ niemal każda lampa będzie dobrze wyglądała w takim miejscu. Jednak w przypadku małych pokoi dziennych nie warto wybierać zbyt dużych lamp, ponieważ mogą one zaburzyć estetykę wnętrza i wprowadzić chaos. W takiej sytuacji znacznie lepiej jest  wybrać kilka mniejszych źródeł światła.

Lampy wiszące

Kiedy wybrać lampę wiszącą? To zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Często tego typu oświetlenie jest ciepłe i łagodne, dlatego doskonale sprawdzi się w sytuacji, gdy chcemy uczynić nasz pokój dzienny oazą relaksu. W tej sytuacji im cieplejsza barwa światła i grubszy splot abażuru – tym lepiej. Lampy wiszące doskonale sprawdzą się w niewielkich salonach, w których jesteśmy zmuszeni oszczędzać przestrzeń.

Lampy stojące

Lampy stojące niejednokrotnie są nie tylko źródłem światła ale także bardzo oryginalną dekoracją. W zależności od zastosowanego oświetlenia pozwalają na uzyskanie światła rozproszonego lub punktowego. Pozwalają doświetlić te strefy w salonie, które służą na przykład do czytania lub oglądania telewizji.

Wejdź na https://kolorowelampy.pl/ po jeszcze więcej inspiracji na oświetlenie pokoju dziennego!

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne