Obudowa komina

Drobne elementy sprawiają że dom wygląda naprawdę okazale. Jednym z doskonałych przykładów jest obudowa komina. Czym obudować komin by cieszył oczy? Najczęściej wykorzystywana jest blacha miedziana lub tytanowo cynkowa. Co należy wiedzieć przygotowując się do obróbki komina? O tym poniżej.

Poza funkcją estetyczną, obudowa komina pozwala ochronić komin oraz pokrycie dachowe przed ewentualną wodą opadową. 

Obróbka komina za pomocą blachy miedzianej lub cynkowej

Dobierając blachę poza tym z czego jest wykonana, rzecz jasna trzeba zwrócić na jej kolorystykę tak aby pasowała do blachodachówek pokrywających dach. Niewielu inwestorów wybiera kontrastujące kolory, z reguły wybierana jest blacha o zbliżonej barwie do pozostałej części dachu. 

Do montażu blachy stosuje się niewielkie nacięcia. Szczególną uwagę trzeba poświęcić prawidłowemu uszczelnieniu tak aby zapobiec dostawaniu się wody. 

Jakimi zaletami charakteryzuje się blacha stosowana do wykończenia ścian komina? Oczywiście jest to materiał niepalny i nietopliwy (przynajmniej w zakresie temperatur, które są możliwe do osiągnięcia w pobliżu komina). Ponadto, jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, mróz i słońce). Na końcu najważniejsze z punktu widzenia inwestora – blacha po prostu estetycznie komponuje się z blachodachówką w efekcie obróbka komina wpływa na walory estetyczne pokrycia dachowego.

Co zamiast blachy? 

Poza blachami. Na rynku dostępnych jest kilka alternatywnych rozwiązań (np. gotowe obudowy kominowe). Najprostszym rozwiązaniem jest wykończenie komina farbą akrylową lub powłoką tynkarską na bazie żywicy. Szczególnie atrakcyjnie brzmią kominy wymurowane z kamienia naturalnego. Jeśli komin już został wykonany z tradycyjnej cegły to można skorzystać z tak zwanych okładzin kamiennych. W przypadku domów drewnianych urokliwym rozwiązaniem jest gont, wiór oraz darnica. 

Podsumowanie

To na jakie pokrycie komina się zdecydujemy zależy przede wszystkim od stylu w jakim utrzymane jest pokrycie dachowe, poczucia estetyki inwestorów oraz budżetu przeznaczonego na ten cel. Przed przystąpieniem do prac i wyłonieniem firmy wykonawczej warto sprawdzić cennik dekarski dostępny na fachowydekarz.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne