Strona głównaAranżacja wnętrzInstalacja mchu na Twojej ścianie. Jak to zrobić?

Instalacja mchu na Twojej ścianie. Jak to zrobić?

Kupiłeś mech, otworzyłeś paczkę, cieszysz się unikatowym produktem w Twoim domu. Co dalej? Przecież trzeba go jakoś zamontować. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Sposobów na zamontowanie mchu jest bez liku. Nadaje się on idealnie do wykańczania ścian w salonach, sypialniach czy łazienkach. Można zarówno zdecydować się na wyłożenie nim większej powierzchni (np. ściany), ale również zastosować mech jako element dekoracyjny i wykorzystać go w bardziej minimalistyczny sposób.

Mech chrobotek – jak go zamontować?

Mamy trzy podstawowe rodzaje mchu: podszukowy, płaski oraz chrobotek. O ile instalacja pierwszych dwóch nie wymaga jakiejkolwiek obróbki struktury porostu – bezpośrednio po wyjęciu z opakowania możemy od razu naklejać np. na gorącym kleju, to z chrobotkiem jest nieco trudniej. Mech chrobotek ma dość nieuporządkowaną strukturę, co dodaje mu naturalnego wyrazu. Sprawia wrażenie świeżo wyciętego z lasu. Sprzedawany jest jednak – w przypadku sprzedaży luzem – wraz z częścią korzeniową.

Część korzeniowa to jakieś 5-6 cm całej rośliny. Przed zamontowaniem chrobotka na jakiejkolwiek powierzchni, należy ją odciąć. Jest tak z kilku powodów, a najważniejszymi dwoma są kwestia techniczna i wizualna. Za długi chrobotek jest trudny do instalacji, a nawet jeżeli nam się to uda, nie będzie wyglądać na tyle efektownie, co docięty.

“Najłatwiej będzie, kiedy docinanie mchu wykonamy nożyczkami bądź ostrym nożykiem. Wystarczy wziąć chrobotka do ręki, chwycić za główkę i odciąć mniej estetyczną część korzeniową. Polecamy, aby zrobić to na długości 5-6 cm, ale trzeba pamiętać, że każdy chrobotek będzie się od siebie różnił bardziej lub mniej. Najlepiej więc robić to z pewną dozą domiaru “na oko”. Nie martw się, że utniesz za dużo czy za mało. Chodzi o to, żeby efekt końcowy podobał się Tobie. Wtedy będzie idealnie!”

W internecie znajdziesz bardzo wiele pomysłów na to, jak mech może przydać się w Twoim domu czy biurze. My również podpowiadamy, jakie są najciekawsze naszym zdaniem rozwiązania.

Pistolet, klej, korek…

Kupując gotowe elementy z mchu, takie jak obrazy czy panele, nie musisz niczym się martwić. No może poza tym, żeby wbić gwóźdź do ściany i powiesić na niej mech. Co jednak, kiedy zdecydujesz się na zakup chrobotka, mchu płaskiego czy poduszkowego luzem?

Spokojnie, razem damy radę. Po pierwsze warto pamiętać o tym, że mech jest naturalnym produktem i obchodząc się z nim w nieodpowiedni sposób, można go na etapie instalacji po prostu zniszczyć. Kiedy wisi już na ścianie czy jest zamontowany w innych miejscach, jest niezwykle wdzięczną zielenią, która nie wymaga pielęgnacji. Żeby tak jednak było, warto posłuchać rad ekspertów, jak poprawnie go zamontować.

W naszej ofercie znajdziesz wszystko, co jest potrzebne do prawidłowej instalacji mchu. Od podłoża korkowego (z tego samego tworzywa co korki do win), przez ramki do obrazów z podstawami, po pistolety oraz klej. Ważne, aby przy instalacji używać sprawdzonych produktów, które my oferujemy. Wtedy będziesz mieć pewność, że przez właściwości np. kleju.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne