Strona głównaUncategorizedNa czym polega restytucja dokumentów?

Na czym polega restytucja dokumentów?

Na skutek wilgoci lub zalania papier ulega deformacji, pęcznieje oraz płowieje. W efekcie zawartość książki lub dokumentu staje się niemożliwa do odczytania. Odpowiedzią na ten problem jest restytucja dokumentów, czyli usługa polegająca na osuszaniu dokumentów. Co należy o niej wiedzieć?

Usługa ususzania dokumentów

Papier jest delikatny, w związku z czym nawet nie trzeba wyraźnie zalać dokumentów. Wystarczy, że są przechowywane w nieodpowiednim miejscu by doszło do zniszczenia. Zazwyczaj osuszaniu podlegają akta, faktury, rachunki, książki, mapy, rękopisy oraz wszelkiego rodzaju cenne dokumenty. Co ciekawe poza typowymi papierowymi papierami, możliwe jest również odzyskanie kliszy rentgenowskiej, negatywu rysunku lub płótna.

Firma wykonująca osuszanie dokumentów wykorzystuje komorę próżniową, która pozwala na jednorazowe wielu ton zalanych dokumentów. Dodatkowo wykonywana jest fumigacja, prasowanie oraz kilka innych zabiegów doprowadzających dokumenty do stanu bliskiego ideałowi.

O czym należy pamiętać po zalaniu lub zawilgoceniu?

Przede wszystkim, jeśli dokumenty zostały zalane to trzeba wiedzieć, że niebagatelne znaczenie ma czas reakcji. Najlepiej papier poddać osuszaniu w ciągu 48 godzin od zawilgocenia. Jeśli jednak nie jest to możliwe to należy zawilgocone dokumenty zamrozić do temperatury -25 stopni Celsjusza. Jest to działanie, które zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów.

Zawilgoconych dokumentów nie należy kłaść jeden na drugim. Nie należy też rozklejać rozmoczonych papierów. Nie jest również rekomendowane samodzielne suszenie gorącym powietrzem. Oczywiście zawilgocone dokumenty nie mogą być przechowywane w pomieszczeniu o dużym zawilgoceniu. Nawet jeśli mają tam czekać mniej niż 48h to i tak należy je ułożyć w bezpiecznym suchym miejscu.

Podsumowując, odzyskanie zawilgoconych lub zalanych dokumentów nie jest prostym zadaniem, ale jest jak najbardziej możliwe. Ważne jest zwrócenie się o pomoc do specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Samodzielne stosowanie suchego powietrza np. z suszarki może pogorszyć sprawę.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne