Strona głównaAranżacja wnętrzCzym charakteryzuje się styl holenderski?

Czym charakteryzuje się styl holenderski?

Styl skandynawski nie jest najbardziej rozpoznawalnym stylem w polskich wnętrzach. Czym się charakteryzuje? Czym się wyróżnia na tle innych (a w szczególności na tle stylu skandynawskiego) i dlaczego to właśnie inspiracje z kraju tulipanów, wiatraków i rowerów będą hitem wśród projektantów wnętrz w najbliższych latach?

Charakterystyka stylu holenderskiego

Naturalność i surowość w jednym
Styl holenderskie to nowoczesność jednak z bardzo dużym poszanowaniem tradycji i naturalnych materiałów. W stylu holenderskim znajdziemy naturalne drewno (najlepiej surowe, niewykończone), wiklinę, skórę oraz różnego rodzaju rękodzieło. Całość dosyć mocno czerpie ze stylu industrialnego – metal oraz surowy beton nie są faux pas a raczej tylko podkreślają, jak można łączyć surowość z nowoczesnością.

Oświetlenie
Istotną role stanowi oświetlenie. Mile widziane są zarówno lampy stojące jak i wiszące. Nowoczesne lampy śmiało mogą być łączone np. z abażurami. Mile widziana jest też przestronność oraz naturalne światło. Żaluzje, firanki i rolety to coś co jest po prostu zbędne.

Drobne dodatki
Istotną rolę odgrywają dodatki. Styl holenderski to styl nowoczesny, ale nie minimalistyczny. Tutaj stare świeczniki, lustra, czy drobne pamiątki, które dają wnętrzu duszę są jak najbardziej mile widziane.

Nowoczesne piękne meble
Ważną rolę odgrywają meble holenderskie – raczej nie ma co liczyć na to, że w nowoczesnym styli znajdzie się miejsce dla topornych segmentów, ale krzesła do salonu, fotele lub drobne komody jak najbardziej znajdą swoje zastosowanie. Co ciekawe we wnętrzach urządzonych w prostym stylu skandynawskim projektanci coraz częściej na holenderskie krzesła do jadalni. Przykłady mebli w stylu holenderskim można znaleźć na label 51 meble.

Podsumowując, styli skandynawski to styl prosty, nowoczesny, bezpretensjonalny. Bardzo upraszczając temat można powiedzieć, że jest to styl skandynawski z nutą nowoczesności oraz jakby z nieco większą odwagą i fantazją.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne