Strona głównaMieszkaniaCzym są generatory ozonu?

Czym są generatory ozonu?

W ostatnim czasie ozonowanie pomieszczeń cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – dzięki właściwościom dezynfekującym ozon bardzo dobrze radzi sobie z drobnoustrojami chorobotwórczymi, roztoczami, grzybami czy wszelkiego rodzaju zapachami. To sprawia, że okazuje się idealnym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się z chorobami układu oddechowego i alergiami. Ponadto generatorów ozonu często używa się w szpitalach, przychodniach, biurach oraz halach produkcyjnych. Dzięki temu, że skutecznie usuwają wirusy, bakterie i zapachy, podnoszą komfort przebywania w danym pomieszczeniu oraz pozytywnie wpływają na zdrowie. Co jeszcze warto wiedzieć o skutecznym ozonowaniu pomieszczeń?

Specyfika działania urządzeń

Wbrew pozorom działanie generatorów ozonu nie jest zbyt skomplikowane. Polega przede wszystkim na uwalnianiu cząsteczek ozonu, które dzięki silnym właściwościom utleniającym dezynfekują powietrze, usuwając z niego wszelkie zanieczyszczenia. Z tego też powodu po przeprowadzonym ozonowaniu często można odnieść wrażenie, że powietrze w pomieszczeniu przypomina to, które pojawia się w wyniku gwałtownej burzy. Aby cały proces okazał się jak najbardziej skuteczny, warto zadbać o odsunięcie mebli od ściany i otwarcie wszystkich szafek – dzięki temu cząsteczki ozonu dotrą do wszystkich ważnych miejsc. Dobrym pomysłem będzie również zabezpieczenie elektroniki oraz usunięcie z pomieszczenia roślin.

Mimo że ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne i pozytywnie wpływa na zdrowie, warto wiedzieć, w jaki sposób je przeprowadzić, aby nie dopuścić do zbyt dużego stężenia ozonu w pomieszczeniu oraz ryzyka zatrucia. Generatory ozonu przeznaczone do samodzielnego użytku w domu, firmie czy sklepie zazwyczaj wyłączają się same, a cały proces dezynfekcji trwa około półtorej godziny. Podczas ozonowania w pokoju nie powinny przebywać żadne osoby, zwierzęta ani rośliny. Warto przy tym pamiętać, że każdy ozonator powstał z myślą o powierzchniach cechujących się innym metrażem. Dlatego też przed zakupem powinniśmy sprawdzić specyfikację urządzenia i wybrać model najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. Ponadto po przeprowadzonym ozonowaniu należy przewietrzyć pomieszczenie lub poczekać, aż cząsteczki ozonu rozbiją się na cząsteczki tlenu.

Gdzie znajdują zastosowanie ozonatory?

Wraz ze wzrostem popularności ozonatorów zwiększają się możliwości ich użycia. Od wielu lat bardzo często korzysta się z nich między innymi w przychodniach lub szpitalach w celu pozbycia się chorobotwórczych drobnoustrojów i odkażania. Ponadto obecnie generatory ozonu świetnie sprawdzają się również na halach produkcyjnych, w biurach, sklepach czy hotelach. Z ozonowania chętnie korzystają także kierowcy, którzy pragną dokładnie oczyścić wnętrze pojazdu i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, na przykład dymu tytoniowego. Co ciekawe, dzięki specjalnym urządzeniom możemy również przeprowadzić ozonowanie wody, owoców czy warzyw. Taki proces skutecznie usunie z wody i żywności wszystkie szkodliwe substancje, jakimi często okazują się bakterie oraz stosowana podczas uprawy chemia.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne