Strona głównaBudownictwoOczyszczenie ziemi z wykopów budowlanych

Oczyszczenie ziemi z wykopów budowlanych

Wykorzystanie ziemi z wykopów budowlanych to najczęstsze jej zagospodarowanie. Trzeba jednakże przyznać, iż bezpośrednio, nie jest to jeszcze ziemia najlepsza. Szczególnie jeśli mielibyśmy zamiar wykorzystać ją w obejściu domu jednorodzinnego. W takim przypadku, konieczne będzie oczyszczenie ziemi z wszelkich kamieni, korzeni i innych zanieczyszczeń. Często też, jest tak, iż długo zalegająca ziemia zbryla się i powstają twarde grudki. To wszystko musi zostać przepracowane, aby humus nadawał się idealnie do wyrównania całego, przydomowego ogrodu. Możliwości w tym zakresie jest co najmniej kilka. Niemniej jednak, najbardziej efektywnym i najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem, jest zastosowanie łyżki przesiewającej do koparki.

Oczyszczenie ziemi z zastosowaniem łyżki przesiewającej.

Jeśli weźmiemy pod uwagę możliwość zastosowania łyżki przesiewającej, oczyszczenie ziemi będzie najsprawniej i najszybciej zrealizowane. W innych rozwiązaniach, należałoby prace przeprowadzić ręcznie, lub w przesiewaczach bębnowych. Wymaga to dodatkowego nakładu pracy i czasu. W tym zakresie łyżka przesiewająca ma niewątpliwą przewagę nad pozostałymi rozwiązaniami. Zapewnia nam o wiele bardziej sprawne i szybkie przeprowadzenie rozdrobnienia humusu, oraz usunięcia z niego wszystkich grubszych zanieczyszczeń. Wystarczy nabrać na łyżkę materiał i włączyć mechanizm przesiewacza nad miejscem docelowym. Przez łyżkę przepadną tylko i wyłącznie drobne elementy zaś większe fragmenty, jak kamienie i korzenie pozostaną w środku.

Konstrukcja łyżki z przesiewaczem.

Łyżka tego typu, pozawala nam na sprawne oczyszczenie ziemi, przede wszystkim ze względu na swoją konstrukcję. Jej tył oraz dno pokryte są specjalnie przygotowanymi gwiazdkami z tworzywa sztucznego, ulokowanymi na wałkach w taki sposób, aby wzajemnie się zazębiały. Dzięki temu, nie ma pomiędzy niemi zbyt wielkiego przelotu, a co za tym idzie, kamienie i korzenie nie mają szans na przedostanie się przez ten mechanizm. Jeśli już jakiś korzeń się przedostanie, to zostanie w pierwszej kolejności dokładnie przemielony i rozdrobniony. Tak przemielony nie będzie sprawiać w ogrodzie trudności i posłuży jako nawóz w glebie.

Zakup łyżki z przesiewaczem.

Trzeba tutaj także pamiętać, iż taka łyżka do ziemi będzie trochę nas kosztować. Najbezpieczniej tego typu zakupu dokonać bezpośrednio u producenta, lub u jego autoryzowanego przedstawiciela. Zapewniamy w ten sposób sobie dostęp do serwisu gwarancyjnego, co może być bardzo istotne w przypadku sprzętu dość intensywnie eksploatowanego. Poza tym, będziemy także mieć pewność prawidłowego doboru łyżki. Należy bowiem pamiętać, iż nie każdą łyżkę można założyć na każdą koparkę. Maszyny te mają swoje ograniczenia. Musimy więc zwrócić przede wszystkim uwagę na maksymalne możliwe obciążenie ramienia koparki i pod tym kątem dopiero dobierać łyżkę z przesiewaczem.

Podsumowanie

Jednym słowem, skuteczne oczyszczenie ziemi z wykopów budowlanych, będzie wymagać od nas pewnych inwestycji w łyżkę z przesiewaczem do ziemi. Nie jest to może jakiś zabójczy wydatek, jednakże z koniecznością poniesienia kosztów trzeba się liczyć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne