Strona głównaBudownictwoDlaczego ocieplenie dachu jest tak istotne?

Dlaczego ocieplenie dachu jest tak istotne?

Utrzymanie budynku niesie ze sobą większe koszty niż mieszkania. Lwia część ponoszonych wydatków to ogrzewanie w okresie grzewczym. Z tego powodu powinniśmy dążyć do sytuacji, aby nasze lokum było jak najbardziej zbliżone do założeń domu pasywnego. Decydujące znaczenie w wykonaniu takiego planu ma odpowiednia izolacja dachu.

Dach – największy problem energochłonności

Zadaszenie samo w sobie stanowi bardzo dużą powierzchnię. Przez nią uciekają nam kilowaty energii cieplnej. Niezależnie, z czego ta energia pochodzi, będzie nas ciągła po kieszeni. Wstępne oszczędności możemy poczynić już na etapie projektu. Najkorzystniejsze pod względem termiki są dachy jednospadowe, następnie dwuspadowe. Poszycia wielospadowe z dodatkowymi przybudówkami na zadaszenia okien są efektowne, ale nigdy nie dorównają pod względem ekonomicznym dwóm prostszym koncepcjom. Wynika to z faktu, że stosunek wolumenu dachu do faktycznej powierzchni budynku jest w przypadku „strzech” o skomplikowanej konstrukcji najmniej korzystny. Dodatkowo w zadaszeniach takich istnieje nieporównywalnie więcej mostków termicznych. Kolejną czynnością po wyborze konstrukcji zadaszenia powinno być jego odpowiednie ocieplenie. Obecnie dominuje w tej dziedzinie ocieplanie pianką lub wełną mineralną.

Pianka czy wełna?

Ocieplenie wełną mineralną uznawane było za oczywistość. Obecnie wyrosła konkurencja, czyli izolowanie za pomocą pianki PUR (poliuretanowej). Technologia ta wykorzystuje ocieplenia natryskowe ma wiele zalet, o których można dowiedzieć się więcej na stronie specjalistów firmy Kawaleria Budowlana Wspomnieć jednak należy, że ocieplenie pianą PUR jest zdecydowanie szybsza w montażu, lżejsza oraz posiada w długiej perspektywie czasu bardziej stabilne parametry od wełny mineralnej.

Jakie mogą płynąć dla nas korzyści jeśli zdecydujemy się zastosować grafitowy styropian?

Posiada takie same właściwości użytkowe jak tradycyjne płyty, a dodatkowo jeszcze znakomite walory izolacyjne – grafitowy styropian. Pamiętajmy jednak, że kiedy zastosujemy styropian grafitowy, którego wartość lambdy jest bardzo korzystna, możemy uzyskać planowaną ochronę cieplną budynku, zmniejszając grubość płyt nawet o 30%. Warto wiedzieć, że izolacja to także mniejsza powierzchnia ościeży okiennych i lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Ponadto do ocieplenia takiej samej powierzchni styropianu grafitowego potrzeba mniej niż ma to miejsce w przypadku zwykłego styropianu. Przy planowanym ociepleniu, zgodnie ze standardem energooszczędnym, ściany zewnętrzne domu mogą być więc wykonane z tańszych i cieńszych materiałów konstrukcyjnych, a i tak zostanie osiągnięte zamierzone zapotrzebowanie na energię. Styropian grafitowy posiada wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się go między innymi do ocieplenia ścian zewnętrznych, podłóg na gruncie i nad nieogrzewanymi pomieszczeniami (na przykład garażu czy piwnicy), stropodachów i dachów skośnych oraz (w zasadzie od niedawna) do ocieplenia fundamentów. Dodatkowo atutem styropianu grafitowego, z uwagi na jego właściwości (w jeszcze mniejszym stopniu niż tradycyjne płyty) wpływa na obciążenie istniejących konstrukcji budynku. I jest bardzo prosty w obróbce, bowiem można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi. Należy też wiedzieć, że zalecenia dotyczące zasad montażu grafitowego styropianu są praktycznie takie same jak w przypadku zwykłego styropianu. Z tą różnicą, że tych wytycznych należy absolutnie bezwzględnie przestrzegać. Z doświadczenia można śmiało powiedzieć, że wielu wykonawców bez najmniejszych oporów przekonało się do stosowania grafitowego styropianu i od lat z powodzeniem go układają. Jednak nadal czasami możemy jeszcze spotkać wykonawców, którzy kultywują budowlane mity i mimo powszechnie dostępnych zaleceń branżowych popełniają niestety rażące błędy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne