Strona głównaAranżacja wnętrzJak zapewnić komfortowe warunki w pracy?

Jak zapewnić komfortowe warunki w pracy?

Komfort w pracy ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na jakość i wydajność pracy całego zespołu. Ważne są nie tylko odpowiednie zagospodarowanie powierzchni, ale także wyposażenie. Warto zadbać o to, by pracownicy byli nie tylko bezpieczni, ale i zadowoleni z warunków, w jakich pracują. To przyniesie korzyści dla obu stron.

Wyposażenie miejsca pracy

Bezpieczne i higieniczne miejsce pracy jest wymogiem odgórnym, wynikającym z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. W celu zapewnienia odpowiednich warunków w miejscu pracy należy zadbać o właściwą strukturę i wyposażenie.

Musi być zainstalowane w biurze odpowiednie oświetlenie, by pracownicy mogli wykonywać swoje zadania bez niepotrzebnego przemęczania oczu. Zbyt jasne lub za ciemne światło będzie wpływało na zmniejszenie wydajności, gdyż mogą pojawić się bóle głowy i oczu, problemy z koncentracją, senność lub rozdrażnienie. Istotną rolę odgrywać będzie także wentylacja do biura, gdyż prawidłowa temperatura i wilgotność jest niezbędna do osiągnięcia akceptowalnych warunków.

Poza tym, w miejscu pracy powinny być niezbędne sprzęty. Biurka i krzesła powinny być komfortowe, by nie nadwyrężać ciała nawet przy długich godzinach w jednej pozycji. Ponadto, w biurze powinny być dostępne odpowiednie urządzenia elekroniczne (np. drukarki, skanery, tablice multimedialne).

Warunki pracy

Pracownikom powinna być zapewniona odpowiednia przestrzeń, by mogli poruszać się swobodnie oraz wykonywać swoją pracę bez uczucia niepokoju i ciągłej kontroli ze względu na ciasnotę. Warto także postawić na duże okna w pomieszczeniach, by zwiększyć ilość naturalnego światła i słońca w ciągu dnia. Dzięki temu pracownicy będą bardziej zadowoleni i skupieni. Ciemne i ciasne pomieszczenia demotywują i powodują depresję.

Warto pamiętać także o jakości powietrza. W tym celu pomocna będzie klimatyzacja do biura. Ułatwi ona utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniach oraz odpowiedniego poziomu wilgotności. Nowoczesne klimatyzatory mają funkcję dwubiegunową, czyli mogą chłodzić lub grzać – dzięki czemu sprawdzają się zarówno latem jak i zimą. Nawet w naszych polskich chłodnych warunkach.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne