Strona głównaBudownictwoJakie są najczęstsze usterki w oknach?

Jakie są najczęstsze usterki w oknach?

Inwestując w dobrej jakości okna czy to wykonane z drewna czy też z tworzywa PCV możemy się spodziewać bezproblemowego użytkowania przez wiele lat. Niestety nie obędzie się bez systematycznego przeglądu stolarki okiennej bo tylko wczesne wykrycie nawet małych usterek pozwoli długo cieszyć się porządnymi i pięknie wyglądającymi oknami.

Okna PCV z Poznania Domatus.pl to solidne i wytrzymałe modele ale nawet one wymagają systematycznego przeglądu. Naprawy okien najczęściej dotyczą uszkodzeń mechanicznych szyby jak pęknięcia i stłuczenia lub uszkodzenia klamki. Ponadto zużycie dotyka zawiasów lub całego mechanizmu otwierania okien. Niewłaściwe smarowanie ich może doprowadzić do usterek w tym obszarze. Bardzo częstym problemem jest nieszczelność okna spowodowana zużyciem uszczelek. Szczególnie jeśli okna są starego typu a uszczelki nie są wkładane tylko przyklejane. Wówczas wymiana ich powinna następować raz do roku. Ponadto okna drewniane wymagają dodatkowej renowacji po latach. Łuszcząca się z biegiem czasu warstwa impregnujących lakierów powoduje, że w ramy okienne może wnikać wilgoć. Należy więc pamiętać o tym aby regularnie sprawdzać jej stan i w razie potrzeby wymieniać.

Co możemy naprawić sami co warto zlecić fachowcom?

Wiele z tych podstawowych napraw możemy dokonać sami za pomocą bardzo prostych narzędzi. Wymiana uszczelek to chyba najprostsza z nich. Warto jednak dobrze się do tego przygotować, zabrać do sklepu fragment starej uszczelki aby dobrze dobrać jej rodzaj. W nowych oknach wydrążone są specjalne rowki, w które wkłada się uszczelkę. Nie musimy już zmywać kleju po poprzedniej warstwie jak to ma miejsce w oknach starego typu. Samodzielnie możemy również wyregulować zawiasy tak aby okno nie haczyło się a okucia pracowały lekko. Często po dłuższym użytkowaniu wymiany wymaga klamka gdyż zużywa się metalowy trzpień. W marketach budowlanych kupimy nową klamkę już za kilkanaście złotych. Należy tylko wybrać model z odpowiednia długością trzpienia. Własnoręcznie możemy się także zająć renowacją okien drewnianych. Bez większych problemów usuniemy łuszczącą się starą farbę i zaimpregnujemy ramy okienne na nowo. Pomocy fachowca wymaga oczywiście pęknięta lub stłuczona szyba. Zdarza się to bardzo rzadko ale jeśli już nam się przytrafiło to zdecydowanie wymaga to pomocy specjalistów, którzy wstawia nową szybę zespoloną. Podobnie sytuacja wygląda gdy okno mimo sprawnej klamki nie otwiera się lub nie zamyka. Wówczas możemy mieć do czynienia z zepsutą zasuwnicą czyli mechanizmem sterującym okuciem. Wymiana zasuwnicy powinna być przeprowadzona przez wykwalifikowanych serwisantów.

Lepiej zapobiegać…

Jak mówi stare przysłowie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Śmiało można stwierdzić, że zasada ta sprawdzi się również w przypadku okien. Oczywiście na część usterek nie mamy wpływu, okna przecież pracują a mechanizmu zużywają się. Jest jednak wiele kwestii, o które warto systematycznie zadbać aby przedłużyć żywotność okien. Przede wszystkim należy raz w roku a szczególnie po zimie przyjrzeć się całej stolarce okiennej w naszym domu. Dokładnie wyczyszczenie zakamarków z nagromadzonego piasku, smarowanie i wyregulowanie zawiasów, kontrola uszczelek oraz stanu warstwy impregnującej w przypadku drewnianych okien to profilaktyka, dzięki której na bieżąco usuniemy najprostsze usterki.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne