Nowoczesne technologie zastosowane w naszych domach sprawiają, że mieszkanie jest wygodne, bezpieczne i oszczędne. Projektanci wnętrz bardzo chętnie je stosują, ponieważ dzięki nim wnętrze może być oryginalne, bardzo funkcjonalne i nowoczesne. Tzw. inteligentne domy nie bez powodu zdobywają coraz większą popularność.
Inteligentne tworzenie nastroju.
Nastrój w mieszkaniu można kreować za pomocą oświetlenia oraz muzyki. Przy pomocy nowoczesnego, zautomatyzowanego sprzętu audiowizualnego, mamy możliwość włączenia muzyki w dowolnej części mieszkania, na wybranym nośniku. Oprócz tego, nowoczesny system sterowania oświetleniem pozwala obecnie na sterowanie włączaniem czy wyłączaniem się lamp nawet za pomocą smartfonu. Można wybierać sobie rodzaj i intensywność światła dawanego przez lampy podłączone do systemu. Mogą to być lampy sufitowe, boczne lub stojące różnej wielkości i kształtu. Bardzo fajnie można też wykorzystać specjalny, elastyczny pasek Led z małymi żaróweczkami, który przyczepia się w różnych miejscach, na meblach, dookoła biurka itp. Lampy umieszczone w różnych punktach mieszkania mogą dawać światło białe lub kolorowe, w zależności od tego, jakie wybierzemy. W jaki sposób zamontować oświetlenie, aby było funkcjonalne i wyglądało ładnie? Przykładowa rozwiązania znajdziemy na stronie https://www.studiostuform.pl/. Projekt oświetlenia powinien pasować do stylu mieszkania, podkreślać jego charakter.
Oszczędność i bezpieczeństwo.
Aby w naszych mieszkaniach zużywać dokładnie tyle prądu, ile potrzebujemy, z pomocą przychodzą nam również inteligentne systemy sterowania oświetleniem. Czujnik ruchu sprawia, że światło zapala się w pomieszczeniach wtedy, gdy ktoś do nich wchodzi, a na zewnątrz – gdy ktoś chce wejść do domu.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem sprawiającym, że dom będzie bezpieczniejszy podczas dłuższej nieobecności gospodarzy, jest opcja czasowego włączania i wyłączania światła. Włamywacze będą omijać dom, w którym widzą co jakiś czas zapalone światło.
Oszczędzać możemy również na ogrzewaniu. Inteligentne systemy automatycznie zmniejszają intensywność grzania, gdy nikogo nie ma w domu, lub w pomieszczeniu jest otwarte okno. Można również ustawić czas, w którym ogrzewanie się włączy, na przykład na godzinę przed naszym powrotem z pracy.
Bardzo przydatne i praktyczne są systemy sterowania żaluzjami i roletami. Specjalne czujniki reagują na temperaturę, światło, ruch powietrza. Latem, gdy słońce zbyt mocno świeci, rolety same się opuszczają, podnoszą się natomiast, gdy słońce nie świeci wprost na okno, oraz gdy powieje silny wiatr.
Dzięki nowoczesnym technologiom oraz z pomocą dobrego projektanta wnętrz, każde mieszkanie może być bardziej komfortowe, oryginalne, oszczędne i bezpieczne. Inteligentnym systemem steruje się zdalnie, zazwyczaj za pomocą aplikacji w smartfonie. Dzięki niej możemy również obserwować, co dzieje się w domu w czasie naszej nieobecności.