W Polsce wiele osób musi mierzyć się z wyzwaniem jakim jest aranżacja małego mieszkania. Najlepiej do tego celu zaangażować projektanta wnętrz doświadczonego w radzeniu sobie z małymi metrażami. Jeśli jednak nie możemy sobie na to pozwolić, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami.
1. Jeśli decydujemy się na zakup mieszkania o małej powierzchni, od razu zwróćmy uwagę na to czy jest “ustawne”. W szczególności, nie powinniśmy decydować się na pokoje, w których występują skosy oraz ściany pod kątem. Na małej powierzchni liczy się każdy metr “w górę”.
2. Warto zainwestować w meble na wymiar. W każdym mieszkaniu znajdzie się taka przestrzeń, do której trudno jest zakupić meble. Szczególnie kłopotliwe robi się to, jeśli mieszkanie jest niewielkie. Warto wówczas poszukać dobrego wykonawcy, który doradzi nam jak taki fragment pomieszczenia zabudować i zrobi to za rozsądną cenę.
3. Pnijmy się w górę. W sieciowych sklepach z meblami znajdziemy wiele rozwiązań, które dzięki dokładaniu kolejnych modułów pozwolą nam stworzyć meble pnące się pod sam sufit. Możemy zastanowić się nad wykorzystaniem mebli modułowych przeznaczonych do kuchni w innych pomieszczeniach np. salonie, przedpokoju, składziku. Jest to kreatywne i użyteczne rozwiązanie, ponieważ meble kuchenne występują w różnych, często niestandardowych rozmiarach, zaprojektowane są tak, by móc zapełnić przestrzeń kuchenną, aż po sufit, są wytrzymałe, a jeśli wybierzemy odpowiedni front, nie będzie zupełnie widać jakie było ich pierwotne przeznaczenie.
4. Nie inwestujmy w bibeloty. W małych mieszkaniach liczą się tylko rzeczy praktyczne. Możemy sobie pozwolić na rozstawienie kilku sentymentalnych pamiątek, ale absolutnie nie sprowadzajmy do małego mieszkania dziesiątek poduszek, flakoników i pledów.
5. Myślmy przyszłościowo. W małym mieszkaniu nie wolno na wstępie zająć całej przestrzeni. Musimy zostawić sobie miejsce na rzeczy, które będą w przyszłości napływać do mieszkania.