Strona głównaAranżacja wnętrzProces karbonatyzacji posadzki betonowej

Proces karbonatyzacji posadzki betonowej

Pył na posadzce betonowej wcale nie musi być efektem zakurzenia obiektu magazynowego lub naniesienie zanieczyszczeń z zewnątrz. Bardzo często jest ono efektem reakcji chemicznych zachodzących w strukturze i na powierzchni podłogi.

Jedną z najczęściej obserwowanych reakcji jest karbonatyzacja. Co to za reakcja? I jak można jej skutecznie przeciwdziałać?

Posadzka betonowa a mleczko cementowe?

W jaki sposób powstaje mleczko cementowe? Jest to efekt procesu karbonatyzacji betonu, czyli reakcji wodorotlenku wapnia z dwutlenkiem węgla. Pierwsza z substancji jest naturalnym składnikiem cementu i dodatkowo często występuje w kruszywie. Natomiast druga jest składnikiem powietrze atmosferycznego. Nic zatem dziwnego, że proces karbonatyzacji jest procesem naturalnym i bardzo powszechnym.

W wyniki reakcji karbonatyzacji powstają węglan wapnia i woda. Po naturalnym odparowaniu wody na powierzchni posadzki pozostaje charakterystyczny pył, czyli mleczko cementowe.

Karbonatyzacja nie zawsze jest procesem negatywnie wpływającym na twardość i trwałość posadzki betonowej. Jeżeli zachodzi wewnątrz struktury podłogi to wpływa na podniesienie jej twardości i wytrzymałości. Problemem jest karbonatyzacja powierzchniowa. W jej wyniku powstaje bardzo luźna warstwa, która negatywnie wpływa na naturalną wytrzymałość betonu. A dodatkowo wpływa na obniżenie poziomu estetyki w obiekcie.

Karbonatyzacja a wiek posadzki betonowej?

Czy proces karbonatyzacji dotyczy wyłącznie starych i wyeksploatowanych posadzek betonowych? Oczywiście, że nie. Mleczko betonowe można zaobserwować nawet na nowych posadzkach. Powstaje ono w wyniku zacierania betonu i zazwyczaj jego pojawienie nie jest powodem do niepokoju.

W przypadku “dojrzałych” posadzek betonowych karbonatyzacja jest również procesem naturalnym. Warto jej jednak przeciwdziałać, aby przedłużać bezproblemową eksploatację podłogi. W jaki sposób to robić?

Dlaczego polerowanie betonu pomaga?

Jaka metoda eliminowania mleczka cementowego z powierzchni posadzki betonowej jest najbardziej skuteczna i przynosi najtrwalsze efekty? Bezsprzecznie jest to polerowanie betonu. Metoda ta stanowi połączenie obróbki mechanicznej betonu i jego impregnowania. Co to oznacza?

Przede wszystkim polerowanie betonu pozwala na usunięcie wszystkich luźnych warstw posadzki. Dzięki temu usuwany jest także mleczko cementowe. Po drugie podczas procesu polerowania betonu przeprowadza się także utwardzanie chemiczne posadzki oraz jej impregnację. Uszczelniacze i impregnaty na bazie krzemianu litu i polimerów litu wnikają głęboko w strukturę posadzki i zapobiegają procesowi karbonatyzacji. Dodatkowo środki te chronią posadzkę betonową substancjami chemicznymi, ograniczają wnikanie brudu oraz zwiększają jej odporność na ścieralność i niskie temperatury.

Polerowanie betonu to także doskonały sposób na polepszenie walorów estetycznych posadzki betonowej. Idealnie gładka i błyszcząca podłoga jest najlepszą wizytówką każdego obiektu. A barwione preparaty impregnacyjne pozwalają na pozbycie się nudnego naturalnego koloru betonu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne