Strona głównaFinanseSprzedałeś auto? Sprawdź jaki podatek musisz zapłacić od sprzedaży samochodu

Sprzedałeś auto? Sprawdź jaki podatek musisz zapłacić od sprzedaży samochodu

Rozliczenia z Urzędem Skarbowym musi dokonać nie tylko osoba kupująca auto, ale również jego zbywca. Jakie kroki musisz podjąć, jeżeli postanowiłeś sprzedać auto przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu? 

Jeżeli kupujesz auto, musisz liczyć się każdorazowo z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilno-prawnych. Wynosi on 2% wartości kupionego przez Ciebie auta, a na jego uiszczenie masz 14 dni. Odbywa się to jako następstwo deklaracji nabycia auta w wyniku wypełnienia i przedłożenia w urzędzie formularza PCC-3. Uniknąć tej opłaty możesz jedynie, jeżeli kupujesz auto na firmę (a więc otrzymujesz fakturę) lub gdy jego cena nie przekracza 1000 zł. Jeżeli jesteś sprzedawcą, podatek zapłacisz jedynie sprzedając pojazd przed upływem sześciu miesięcy od momentu, w którym sam go nabyłeś.

Jak rozliczyć PIT-36?
W przypadku sprzedaży auta w przeciągu sześciu miesięcy od zakupu, konieczne będzie zapłacenie podatku od sprzedaży samochodu w związku z przeprowadzoną transakcją. Podczas rocznego rozliczenia podatkowego z Fiskusem należy złożyć PIT-36, na którego przedstawienie w Urzędzie Skarbowym masz czas do końca kwietnia. Pamiętaj: nawet, jeżeli zawsze składałeś PIT-37, teraz musisz wypełnić inny formularz. Kwotę ze sprzedaży auta należy zadeklarować w pozycji “Dochody i straty”, w rubryce numer 9, oznaczającej inne źródła przychodu. Im więcej zarabiamy, tym wyższy podatek od sprzedaży samochodu będziemy musieli zapłacić. Podstawą opodatkowania jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztem jego uzyskania. Oznacza to, że aby wyliczyć kwotę która będzie podstawą opodatkowania, należy od kosztów sprzedaży pojazdu odjąć wszelkie inwestycje w pojazd, które bezpośrednio wpłynęły na fakt jego sprzedaży. Jeżeli więc w ostatnim czasie zainwestowałeś w naprawę, tuning czy wraping swojego auta, możesz uwzględnić te koszty w deklaracji podatkowej. Wśród nich może znaleźć się też kwota przeznaczona na zakup wymiennych części czy modernizacji auta.

Pamiętaj, aby postępować rozsądnie i nie próbować zataić przed fiskusem kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu: grozi Ci za to wysoka kara, zaczynająca się od 200 zł, a kończąca na poważnie obciążających Twój budżet 40 000 zł. Nie warto więc przysparzać sobie dodatkowych problemów dla niewielkiej oszczędności.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne