Strona głównaBudownictwoTynkowanie maszynowe - gipsowe

Tynkowanie maszynowe – gipsowe

Tynk gipsowy jest powszechnym materiałem wykończeniowym stosowanym do naprawy i wyposażenia pomieszczeń o normalnej wilgotności. Dziś rynek budowlany oferuje bogaty asortyment takich produktów. Pozwala to wybrać odpowiednią opcję w oparciu o wymagania: miejsce aplikacji (sufit, ściany, wnętrze, na zewnątrz), technologię aplikacji, natężenie przepływu, rodzaj późniejszego wykończenia, kolor, opakowanie, specyfikacje techniczne, cenę itp. Przed zakupem warto wiedzieć, jakie są różnice w tynkach gipsowych, jak wybrać odpowiedni materiał i jakie parametry.

Z czego wykonane są tynki gipsowe: skład i właściwości

Do produkcji takiego materiału stosuje się naturalny, przyjazny dla środowiska komponent – gips. Ma przydatne właściwości operacyjne, takie jak:

  • Rentowność
  • Przyjazność dla środowiska
  • Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
  • Przepuszczalność pary

Gips jest naturalnym minerałem należącym do klasy siarczanów. Sam w sobie jest dość delikatny i jest w stanie zapewnić niezbędne właściwości techniczne, takich jak wytrzymałość, przyczepność do powierzchni mineralnych, lepkość, plastyczność i odporność na pękanie. Pod wpływem obciążenia mechanicznego stwardniała warstwa rozpadnie się lub całkowicie zapadnie. Dlatego do składu suchej mieszanki wprowadza się dodatkowe składniki, a gips nazywa się zmodyfikowanym, ulepszonym.Tynkowanie maszynowe powinno być wykonywane z zastosowaniem najnowszych technologii w prowadzeniu prac budowlanych, tylko profesjonaliści mogą przeprowadzić takie prace: https://sebda.pl.

Skład modyfikowanych tynków gipsowych może obejmować takie dodatki:

  • Plastyfikatory – poprawiają lepkość roztworu, ułatwiają układanie, zwiększają płynność z możliwością aplikacji maszynowej, zwiększają objętość przygotowanego roztworu i zmniejszają zużycie suchej mieszanki.
  • Polimery – zwiększają elastyczność utwardzonej warstwy, zapewniają właściwości antyseptyczne (przeciwgrzybicze), zwiększają przyczepność do podłoży mineralnych, zmniejszają higroskopijność i wiele więcej.
  • Wypełniacze mineralne – zwiększają wytrzymałość mechaniczną, zwiększają izolacyjność cieplną i akustyczną tynku gipsowego.

Rodzaj i ilość wprowadzanego komponentu jest wybierana przez każdego producenta zgodnie z jego własną recepturą. Wszystko zależy od tego, jakie właściwości produktu wyjściowego należy zapewnić i w jakim przedziale cenowym zostanie on umieszczony. W większości przypadków istnieje pewien wzór: im wyższa, jakość użytych składników, tym droższe i lepsze produkty. Dlatego nawet rozpoznawalne marki mają drogi i tani tynk gipsowy. Różnią się one nie tylko ceną, ale także parametrami technicznymi i eksploatacyjnymi.

Odmiany tynku gipsowego

Istnieje pewna gradacja parametrów, według których wybiera się tynki gipsowe. Można je podzielić według następujących parametrów. Technologia aplikacji:

  • Ręczny – prace aplikacyjne są wykonywane przy użyciu ręcznego sprzętu i narzędzi
  • Tynkowanie mechaniczne – do wydajnej dekoracji przy użyciu specjalnego agregatu.

Tynki gipsowe do tynkowania maszynowego

Nie każdy produkt można nanosić mechanicznie za pomocą urządzeń kompresorowych. Aby zapewnić tę możliwość, konieczne jest, aby roztwór miał wystarczająco wysoką płynność (optymalną lepkość) i był plastyczny. Ponadto należy zwiększyć żywotność roztworu. Warunki te osiąga się, wybierając preparat i wprowadzając specjalne dodatki polimerowe. Cena maszynowych tynków gipsowych jest często nieco wyższa, ale zaleca się ich stosowanie do wykonywania prac na dużych powierzchniach. Dzięki ciągłemu stosowaniu osiąga się zmniejszenie złożoności procesu, lepszy wynik końcowy bez problemów podczas dalszej pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne